Претплатете се на нашиот мејлинг листата

Пријавување на билтенот

Со поднесување на овој формулар, ви давате IEEE дозвола да ве контактираат и да ви испраќаат ажурирања за е-пошта за бесплатна и платена образовна содржина на IEEE.

СТУДЕНТИ

Инспирирајте се од инженерство

Истражете го инженерството со игри, активности и повеќе

Што имаат заедничко ниво авионите, Fortnite и вашиот туш? Сите тие беа развиени со помош на инженери!

Практично, секоја практичност во нашите секојдневни животи е овозможена преку инженерство. Инженерите го подобруваат и го подобруваат нашиот свет - и може и ти.

Истражете ги инженерството, иако нашите игри и активности, или прочитајте за различни инженерски полиња. Можете исто така да прочитате интервјуа со инженери и да најдете универзитет близу вас што нуди програми што одговараат на вашите интереси.

игри

Генијалната апликација за производство на роботи на Tinybop, Фабриката за роботи, им овозможува на младите научници да создаваат, тестираат и собираат роботи на нивните мобилни уреди. Од градење егзоскелети до додавање на разни ...
Hopscotch е бесплатна апликација за кодирање со влечење и пуштање која им помага на децата да научат кодирање. Hopscotch обезбедува учење за скеле за кодирање. Оваа апликација ги овластува студентите да ...
Tappity е одлична апликација која е како да имате совршен наставник по природни науки за децата цело време. Апликацијата вклучува 200+ научни ...
Swift Playgrounds (за iPad) започнува како игра загатка каде што играчите треба да сфатат како да внесат и тестираат код додека не најдат ...
Autodesk Digital STEAM Применета механика е една од трите STEAM - наука, технологија, инженерство, уметност и математика - апликации од Autodesk, позната по многу инженеринг на професионално ниво ...
DIY Nano е научна апликација која воведува нанотехнологија кај децата на начини што се и кул и разбирливи. Оваа неуредна, добро дизајнирана апликација вклучува сам ...
1 2 3 ... 10

Инженерски полиња

Професорот Стивен Мејкл е професор по физика на медицинска слика на Универзитетот во Сиднеј, раководител на одделот за физика на слики во истражувањето на мозокот и умот...
Професорот Дејл Бејли е професор по медицинска физика на Универзитетот во Сиднеј, главен медицински физичар во болницата Ројал Норт Шор и директор на...
Професорот Хауард Вајсман е теоретски квантен физичар, познат по својата работа за контрола на квантната повратна информација, квантни мерења, квантни информации и други фундаментални прашања во...
Професорот Дејвид Таунсенд работел како физичар на честички во ЦЕРН, пред да стане медицински физичар. Тој беше клучен во развојот на првата позитронска емисиона томографија...
Професорот Стјуарт Бушонг е професор и шеф на одделот за радиолошка физика на Медицинскиот колеџ Бејлор во Хјустон Тексас од 1976 година. Тој е ...
1 2 3 ... 6

Запознајте инженер

Нита Пател
„Научете да ги цените неуспесите онолку колку што ги правите успесите и никогаш не откажувајте од можноста да експериментирате или да пробате нешто ново“. Системи и софтвер ...
Погледнете повеќе одлични инженери
Како инженерите прават разлика во нивните заедници? Во светот?
Размислете за светот околу вас: авиони, автомобили, електрична енергија, мобилни телефони, лекови… дури и шише вода - сè што е направено од човекот е дизајнирано од ...
Погледнете почесто поставувани прашања
Над 3600 универзитети во 89 земји
TryEngineering ви овозможува да пребарувате за акредитирани инженерски програми за дипломирање низ целиот свет. Пребарување по земја, држава / територија, град, област на степени или име на универзитет. Ако не знаете од каде да започнете, Увид од експерти ќе ви помогнеме заедно.
Најди универзитет
 
и / или